Panos & Stavros

Limonium athinense

Λιμόνιο των Αθηνών , Limonium athinense
Ένα σπάνιο ενδημικό είδος που υπάρχει μόνο στην περιοχή της Βούλας.

Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica
The genus Limonium in Greece http://limoniumgreece.blogspot.gr/

Πολλαπλασιασμός με φύλλα

Eνας εύκολος τρόπος πολλαπλασιασμού είναι τα μοσχεύματα φύλλων.

Ο τρόπος είναι απλός:
Κόβουμε τα φύλλα και τα αφήνουμε μια μέρα να επουλωθεί η πληγή από την κοπή.
Μετά τα βάζουμε σε χώμα που είναι ελαφρά υγρό.
Μετά από 3 εβδομάδες θα δούμε τα πρώτα αποτελέσματα.
Mοσχεύματα φύλλων μπορούμε να κάνουμε στα φυτά των οικογενειών:
Gasteria, Haworthia, Hoya, Sansevieria, Crassula, Sinocrassula,
Kalanchoe, Sedum, Graptopetalum, Adromischus, Αnacampseros,
Echeveria, Rosularia, Tacitus, Zamioculcas, Ariocarpus, Euphorbia ( Ελάχιστα είδη) ,
Begonia, Gloxinia, Schlumbergera ( Κάκτος των χριστουγεννων, Υπομονή ), Epiphyllum,
σχεδόν όλοι οι επιφυτικοί κάκτοι, Peperomia, Lenophyllum και πολλά άλλα.

Limonium corinthiacum

Limonium corinthiacum (Boiss. & Heldr.) Kuntze
Ενδημικό της νότιας Στερεάς Ελλάδας, μεταξύ ακρωτηρίου Ηραίου ( Μελαγκάβι ) και Μέγαρα.
Το επίθετο "corinthiacum " αναφέρεται στον Κορινθιακό στον οποίο φυτρώνει .

Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica
The genus Limonium in Greece http://limoniumgreece.blogspot.gr/

Limonium heraionense Erben et Brullo.

Limonium heraionense Erben et Brullo.
Ενδημικό είδος που φυτρώνει μόνο στο ακρωτήριο Ηραίου ή Μελαγκάβι.
Το επίθετο "heraionense" αναφέρεται στο Ηραίο, ( ιερό της Ήρας Ακραίας - Λιμενίας ) , τον αρχαιολογικό χώρο στον οποίο φυτρώνει .

Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica
The genus Limonium in Greece http://limoniumgreece.blogspot.gr/

Limonium narbonense, Ναός του Ολυμπίου Διός

Limonium narbonense, Ναός του Ολυμπίου Διός
Στο κέντρο της Αθήνας μακριά από τον συνηθισμένο βιότοπο του σε παραθαλάσσιες τοποθεσίες!!!

Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica
The genus Limonium in Greece http://limoniumgreece.blogspot.gr/

Allium hirtovaginatum , Φιλοπάππου

Πρώτη αναφορά του φυτού από τον Λόφο του Φιλοπάππου
First reference to the plant from the Filopappou Hill by Apostolou Stavros

Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica

Moraea mediterranea ( syn. Gynandriris monophylla ) , Φιλοπάππου

Moraea mediterranea ( syn. Gynandriris monophylla ) , Φιλοπάππου
Πρώτη αναφορά του φυτού από τον Λόφο του Φιλοπάππου
© Apostolou Stavros

Moraea mediterranea ( syn. Gynandriris monophylla ) , Filopappou Hill
First reference to the plant from the Filopappou Hill by Apostolou Stavros
© Apostolou Stavros


Φωτογραφίες © Apostolou Stavros
Natura Hellenica https://www.facebook.com/groups/Flora.hellenica

Ariocarpus fissuratus ssp. bravoanus = Ariocarpus bravoanus ssp. bravoanus -kf

Author:H. M. Hernandez & E. F. Anderson 1999.
Synonym:Ariocarpus fissuratus ssp. bravoanus(H.M.Hernandez & E.F.Anderson)J.Lüthy 1999.
Habitat:Mexico-San Luis Potosi.
Family:Cactaceae.

-The generic name 'Ariocarpus' is derived from the Greek 'Aria' meaning Sorb (Sorbus aria, Rosaceae, is the white-beam tree) and the Greek word 'karpos' meaning fruit.
-The tubercles of Ariocarpus fissuratus are covered with fissures, hence the name.

powered by Fotki